Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

AKTUALNE MAPY MIROŚWIATA

Mapa polityczna autorstwa Ronona Dex

Mapa polityczna mikroświata – stworzona przez Ronona Dex na bazie jego wcześniejszej Mapy Lądów Mikroświata oraz sytuacji politycznej na aktualnej wtedy mapie Joahima von Ribertrop, z uwzględnieniem aktualnych zmian oraz poprawek zgłaszanych przez przedstawicieli niektórych krajów.

Mapę Lądów Mikroświata tworzono podczas długich konsultacji z funkcjonującymi państwami na różnych kontynentach i wykorzystując lokalne prace kartograficzne dokonano rozmieszczenia i zwymiarowania poszczególnych kontynentów wg wielkości tam uznawany za prawidłowe. Oczywiście w stosunku do poprzednich map mikroświata wyniknęła konieczność zmian wielkości niektórych kontynentów, przez co ich proporcje są nieco inne jak na wcześniejszych mapach mikroświata, gdzie do wielkości lądów nie przykładano specjalnej wagi. Jednak w wyniku tych działań powstała mapa oddająca właściwe wielkości poszczególnych kontynentów i co najważniejsze wielkości zgodnych z tym co uznają sami ich gospodarze. W toku prac, na podstawie konsultacji ustalono też przybliżone odległości pomiędzy poszczególnymi lądami, co ma znaczenia dla planowania wszelakiej komunikacji. Uwzględniono również lądy, które były w przeszłości zasiedlone, a po upadkach istniejących tam państwowości zostały z niewiadomych przyczyn usunięte z map, przez różnej maści „modyfikatorów”.

Najnowsza wersja mapy

Starsze wersje mapy – można prześledzić zmiany

Mapa stref czasowych autorstwa Ronona Dex

Mapa stref czasowych powstała na początku grudnia 2023 z inicjatywy Benjamina Romanowa ogłoszonej na forum Palatynatu Leocji. Pomysł początkowo w zasadzie rzucony dla „zabicia czasu” trafił na podatny grunt i po konsultacjach na forum Leocji finalną mapę wykonał Ronon Dex. Powstanie mapy i dyskusja wokół niej zaskutkowało przyjęciem w niektórych krajach oficjalnych dokumentów rządowych dotyczących przyjęcia stosownego „czasu urzędowego”, a w kraju pomysłodawcy – czyli Fenocji powstało nawet Międzynarodowe Biuro Czasu.

Mapa układu v-słonecznego autorstwa Ronona Dex

Mapa naszego układu v-słonecznego powstała prawie 10 lat temu (wrzesień 2014) w czasach gdy Ronon Dex działał w Republice Bialeńskiej i była efektem zebrania wszelkich wcześniejszych informacji oraz „odkryć” różnych mikronacji dokonywanych w latach wcześniejszych (m.in. Wandystanu – Czerwona Planeta czy NUPIA – Cidaris, Belgraida). Została uzupełniona poprzez badania w ramach trzech misji bezzałogowych, które sfotografowały planety i ich naturalne satelity.

W efekcie powstała mapa układu v-słonecznego – może niezbyt realistyczna, ale otwierająca drogę do potencjalnych narracji wybiegających poza Pollin.

HISTORYCZNE MAPY MIKROŚWIATA

Mapy polityczne tworzone przez Joahima von Ribertrop i sygnowane VIK

Joahim von Ribertrop tworzy polityczne mapy świata na bazie wczesnych prac Ronona Dex z 2019. Nie uwzględniają one poprawnej wielkości lądów mikroświata (ustalonych w toku prac i konsultacji w 2022) i pewnych korekt ich umieszczenia oraz istnienia niektórych, od dawna opuszczonych ziem. Jednak stanowią ogromnie cenny materiał poznawczy ponieważ Joahim regularnie aktualizował swoje mapy, a więc na bieżąco informowały nas o zmianach w państwowościach na naszym wirtualnym globie. Niestety od pewnego czasu nie wydano nowszej wersji mapy…

Dawne Mapy Pel Nandera

Pel Nander tworzył swoje mapy przez wiele lat i swego czasu wielokrotnie je aktualizował, nanosząc nowe lądy czy czasem likwidując nieaktualne. Dla wielu kartografów Mikroświata był wzorcem i natchnieniem do tworzenia własnych prac. Niestety nie udziela się już w mikronacjach i jego mapy należy traktować jako już tylko historyczne. W czasach gdy powstawały, niespecjalnie przejmowano się wielkościami lądów, choć przynajmniej starano się utrzymać glob w jakieś sensownej wielkości czyli zbliżonej do realowej Ziemi (kwestie fizyki, którą jednak przyjmujemy jako odrealową)… czego nie się powiedzieć o pracach np. KIK (z Dreamlandu), który nasz glob odwzorował jako wielkości Merkurego i na kolejne lata wprowadził totalne zamieszanie wymiarowe lądów.

Przykładowe mapy Pel Nandera